Vermont Sourdough

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo, pewnie, ze mozna cos upiec i tatterowiec to dobry pomysl. Buncia trzyma swoj zakwas w lodowce i wyjmuje go raz w miesiacu...taki zakwas ma bardzo uboga flore i nawet jesli szkoda wyrzucac, to pieczenie na takiem zakwasie moze okazac sie jeszcze wiekszym marnotrawstwem.

O pokrywie (oryginalnie byla to ogromna miska ze stali nierdzewnej zakupiona w Ikei, ostatnio dorobila sie raczki custom made
icon_wink.gif
), pisalam o tutaj
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Tatter, czy mowilam Ci juz, ze piekne sa Twoje chleby?
lecker.gif

Dzis tez upieklam vermoncki chlebus, bo mezus ma oslabiona watrobe i musi ciutke jesniejsze chleby jesc. Ja dojadam ukrainski, a on musi czekac na kanapki do jutra. A zapach w calym domu jest wrecz uwodzicielski
icon_mrgreen.gif

 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Karino, nie mowilas mi, pierwszy raz slysze
icon_mrgreen.gif


Vermoncki chlebus hihhihiihihi, brzmi wrecz pysznie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Tatter, maluska prosba do Ciebie.
Strasznie mi sie ten Twoj Lees Sourdough podoba. Lubie takie jednofazowe chleby za ich prostote - patrz na moje zachwyty przy chlebie polskim (ktory np dzis znowu upieklam
lecker.gif
)
Pomyslalam, ze zapytam sie fachowca - to mi oszczedzi niepowodzen w kuchni
icon_mrgreen.gif

Chcialabym zmodyfikowac Lees-ki chlebek do swoich macznych warunkow.
Jakie byc zapodala proporcje mak jesli zamiast maki zytniej razowej chcialabym uzyc zytniej sitkowej?
Powinnam zmienic hydracje zakwasu, prawda?
Sitkowej zamiast razowej powinnam chyba uzyc mniej potem do dodania, bo ona bardziej wode pije, czyli ile ???
gruebel_2.gif

Poradz, prosze!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Karino, bardzom zaszczycona, ze mas zochote na moj Lees S.

Zakwas z sitkowa przygotowalabym o takiej samej hydracji i taka smaka ilosc. To potem w ciescie wlasciwym kombinowalabym z tymi 90g - na te sama ilosc wody co w przepisie zaczelabym od 70g sitkowej.
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Plan planem a zycie zyciem.
Upieklam Lees-ki chlebek wg Tatterkowych rad, to znaczy mialam sie ich trzymac.
Od razu musialam jednak cos namieszac.
Zaczelo sie od zakwasu, zakwas 100% na mace sredniej zytniej to... cos strasznego. Lyzka nie moglam go wymieszac, taki byl sztywny. No i dolalam wody - przerobilam go na 150 %. Troche jednak chyba przedobrzylam i pozniej musialam dodac nie 70 a 90g maki zytniej sredniej i jeszcze potem podsypywac maka pszenna, bo mi si ciutke za mocno kleilo do lapek.
Suma summmmarum - pomimo moich zabiegow nie udalo mi sie go zepsuc
icon_mrgreen.gif

Wyszedl pyszny. No i latwiej sie go robi niz oryginal.
Wlasnie zezarlam 4 kromki z bialym serkiem i pomidorkiem. Pyszotka. Zdecydowanie do powtorki.
 

Jeska

Member
Gru 2, 2009
339
0
0
Upieklam w sobote w nocy. Degustacja odbyla sie wczoraj. Ale mial sliczne dziury. Bardzo dobry. Polecam i dziekuje.
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Upieklam dzis, po dluuuuugiej przerwie, bo ostatnio pieke tylko polski, polski i polski....
Polski zreszta tez upieklam, w sumie 5 bohenkow: 3 polskie i 2 vermonckie.
A nas tylko dwoje...
icon_mrgreen.gif

Zamroze, co mi tam i tak nam gora do poniedzialku wystarcza.

Chlebek posypalam makiem - dla odmiany.
Wspaniale mi sie udal, to chyba zasluga wyjatkowo pracowitego zakwasu, piekne wnetrze i wogole.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jesko, Karino, bardzo sie ciesze. Vermont to pyszny chleb, a na jego bazie opracowalam przepis na Lees Sourdough, moze sprobujecie kiedys.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Ja tez raz zrobilam lees, bylam z niego baaardzo zadowolona.
Zazwyczaj to jaki chleb pieke zalezy od tego ile uhodowalo mi sie zakwasu. Jak zabralam za duzo do polskiego (a robie z podwojnej porcji) to mi wystarcza do vermockiego na starter. Jak mam caly pojemnik zakwasu, to w ruch idzie tatterowiec i inne jednofazowe chleby a z resztki znowu robie jakis dwufazowy chleb.
I tak bylo wczoraj upieklam tatterowiec - ode mnie masz piekarniczego nobla za ten przepis bo za kazdym razem "wywala nas z papuci", a z resztki dalo vermoncki.
Tatterowiec mi przerosl, szalal w cieplej kuchni i jak przyszlam z roboty to juz troche oklapniety byl, postanowilam go jednak upiec i ..... jest przepyszny, balam sie, ze bedzie za kwasny, ale jest przecudowny. Maz zabral go do roboty ze sloiczkiem miodu.
A tutaj upieczony wczoraj vermoncki chlebus:

DSC_0086_2.jpg

DSC_0090_2.jpg

I propozycja podania
icon_mrgreen.gif
z truskawkami i cukrem:

DSC_0094_2.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0086_2.jpg
    DSC_0086_2.jpg
    143.3 KB · Wyświetleń: 5
  • DSC_0090_2.jpg
    DSC_0090_2.jpg
    160.2 KB · Wyświetleń: 5
  • DSC_0094_2.jpg
    DSC_0094_2.jpg
    84.5 KB · Wyświetleń: 5

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Guciu, pozwolisz, ze podam Ci linka - tutaj pisalam duzo o "pokrywie". Obecnie do miski owej dospawana jest raczka do wygodnego i bezpiecznego podnoszenia.
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Po dlugiej przerwie znowu upieklam ten chlebek, jest absolutnie cudowny. Pieklam z polowy porcji, ostateczne wyrastanie bylo w lodowce, bo nie chcialo mi sie po nocy go piec.
icon_smile.gif
 

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
robiłam ten chleb na Wielkanoc, szczególnie smakował moim dziadkom, nie wiedziałam, że to Hamelman
icon_smile.gif
poradziła mi go Polka [która z kolei wzięła przepis z Twojego bloga Tatter]

wstawiam zdjęcie

wiem, że ma duże dziury...
vermont.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: