Ziemniaki pieczone nieco inaczej

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Dziś zrobiłam. Obrałam, zgodnie z oryginalnym przepisem, bo nie jadam kartofli ze skórą. Pod koniec pieczenia posypałam suszonym tymiankiem. Niestety nie miałam świeżego.

PB050189.JPG

Uczciwie powiem, że achów i ochów nie było, chociaż pomysł przygotowania oryginalny.

 

Załączniki

  • PB050189.JPG
    PB050189.JPG
    60.4 KB · Wyświetleń: 3

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Hazo mam nadzieje ze mimo ze bez achow i ochow, to jednak zjadliwe dla Ciebie bylo
icon_smile.gif


My dzis znowu mielismy te ziemniaki ale w jeszcze innej wersji. Poniewaz mielismy tylko 3 ziemniaki, zrobilam z nich kopczyki, tak jak tu: http://gourmandrecipes.com/roasted-potato-recipe/

Ciekawa i bardziej dekoracyjna wersja
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Dzięki, Kiiri za linka. Właśnie szukałam czegoś oryginalnego na uroczysty obiad.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Zapomniałam wstawić wczorajsze zdjęcie
icon_smile.gif


kVcxozYEJyI4xThVXX.jpg


Tym razem wyszły bez zarzutu
daumen.gif
Jednak plastry nie mogą byc za cienkie, te były 3 razy grubsze od poprzednich i to jest to
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Świetne, Dziuniu.
Ja też je dziś robiłam w wersji "wieżowej".
Nie bawiłam się w układanie w formie muffinowej i pędzlowanie plasterek po plasterku, tylko wlałam czosnkowy olej do ziemniaków, wytaplałam je w nim i ułożyłam kilka "kupek" na blasze.
Następnym razem też pokroję na grubsze plasterki.

Zdjęcie na surowo:

wie_e_ziemniaczane.jpg

Przed pieczeniem wyłożyłam blaszkę papierem, żeby się nie przykleiły.

Myślę, że masło jednak lepsze od oleju, bo ładniej się rumieni.
Chłopakom smakowało, marudzili tylko, że za mało.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • wie_e_ziemniaczane.jpg
    wie_e_ziemniaczane.jpg
    90.8 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Ja miałam wczoraj na obiad i też w wersji"wieżowej".
Mnie bardzo smakowało,a małżonek się po prostu nie zna i jemu wystarczą krychane pyry,biedak się musiał tyle nagryźć ....
Miałam bardzo cienkie talarki ,wymieszałam wszystko razem z oliwą i czosnkiem,a potem układałam w kupki.












 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Dziunia.Możesz napisać na jaką mniej więcej grubość pokroiłaś?Jeśli heblem to na 3?Jeśli dobrze zrozumiałam to po pokrojeniu wymieszać z masłem z przyprawami a potem poukładać?Wydaje się trochę pracochłonne a może tylko mi się wydaje.Gdyby z takimi ziemniaczkami podać rybę smażoną na wigilię...
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
Wrocila mi chec do got owania
icon_smile.gif
i w srode "wyzyje" sie na tych ziemniakach
fiesgrins.gif

Wygladaja cudnie!
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
terjon @ 7 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1208914Dziunia.Możesz napisać na jaką mniej więcej grubość pokroiłaś?Jeśli heblem to na 3?Jeśli dobrze zrozumiałam to po pokrojeniu wymieszać z masłem z przyprawami a potem poukładać?Wydaje się trochę pracochłonne a może tylko mi się wydaje.Gdyby z takimi ziemniaczkami podać rybę smażoną na wigilię...
Ja nie Dziunia, ale robiłam, to swoje powiem
icon_wink.gif
. Hebel miałam nastawiony na 1, ale lekko dociskałam. Pracochłonne to nic a nic nie jest, zwłaszcza jeśli się nie obiera ziemniaków. No chyba, że się te wieże układa, ale to chyba tez szczególnie trudne nie jest. Ja miałam nieco za duże naczynie, więc nie dałam rady ułożyć ziemniaków pionowo, tak jak to widać na drugim zdjęciu Dziuni.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Joanna @ 7 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1208820Myślę, że masło jednak lepsze od oleju, bo ładniej się rumieni.
IMO najlepsze będzie masło klarowane, ono najszybciej rumieni ziemniaki i nastęonym razem takiego uzyję.

terjon @ 7 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1208914Dziunia.Możesz napisać na jaką mniej więcej grubość pokroiłaś?Jeśli heblem to na 3?Jeśli dobrze zrozumiałam to po pokrojeniu wymieszać z masłem z przyprawami a potem poukładać?Wydaje się trochę pracochłonne a może tylko mi się wydaje.Gdyby z takimi ziemniaczkami podać rybę smażoną na wigilię...
Nie mam hebla, mam ceramiczną tarkę/mandolinę z Tchibo, ona ma 4 poziomy grubości i na niej kroiłam na 3, co daje jakieś 1,8 mm grubości. Pracochłonne to w ogóle nie jest, najwięcej czasu zajmuje obieranie ziemniaków ale można nie obierać. I tak, mieszasz z masłem i przyprawami, układasz i pieczesz, wszystko.

yrsa @ 8 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1209171Ja nie Dziunia, ale robiłam, to swoje powiem
icon_wink.gif
. Hebel miałam nastawiony na 1, ale lekko dociskałam. Pracochłonne to nic a nic nie jest, zwłaszcza jeśli się nie obiera ziemniaków. No chyba, że się te wieże układa, ale to chyba tez szczególnie trudne nie jest. Ja miałam nieco za duże naczynie, więc nie dałam rady ułożyć ziemniaków pionowo, tak jak to widać na drugim zdjęciu Dziuni.
O, Yrsa ma dokładniejsze dane
icon_wink.gif

Forma IMO lepsza za mała niż za duża, ziemniaki jednak chyba ładniej prezentują się jak sa ułozone pionowo. Ja tym razem wzięłam niedużą emaliowaną brytfankę i układałam w niej plasterki trzymając ją przechyloną na bok - w ten sposób ziemniaki nie osuwają się i ładniej mozna je ułożyć.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Dziunia, nie masz hebla?
icon_eek.gif
fiesgrins.gif
. To chyba musisz kupić, nie?
zahnlos.gif


Naczynie do zapiekania super. Myślałam, że naczyń do zapiekania mam do wypęku, a tu się okazuje, że nie mam w czym ziemniaków piec.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Joanna @ 8 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1209229Cudo. To jakiś nowy nabytek?


Zapytałam z nadzieją, że może da się gdzieś taką kupić...
Ale to zwykła emaliowana rynienka z uszami, nawet widac na zdjęciu, że emalia się już nieco odłupała
icon_redface.gif
Joanno, ta forma jest dość stara i dość radziecka zdaje się
icon_wink.gif
Wprawdzie nie ma nigdzie wybitej ceny w rublach i kopiejkach
icon_wink.gif
ale na 99% jest stamtąd.

yrsa @ 8 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1209275Dziunia, nie masz hebla?
icon_eek.gif
fiesgrins.gif
. To chyba musisz kupić, nie?
zahnlos.gif
Hebla nie mam ale mam heblową tarkę Roko, tę do krojenia w zapałkę/julienne, w związku z czym temat hebla uważam za zakończony
zahnlos.gif
Prawdę mówiąc, to wystarcza mi ta mandolina, jest świetna i nie odczuwam potrzeby posiadania niczego więcej lub mam tę potrzebę bardzo nieuświadomioną
icon_wink.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Dziś zrobiłam wg przepisu z linka. Te mi smakowały zdecydowanie bardziej.
Robiłam w foremce mufinkowej prawie dokładnie wg przepisu. Użyłam pół na pół oliwę z masłem.
Wymieszałam pokrojone kartofle z mieszaniną tłuszczu i czosnku. Miałam zrobioną kiedyś mieszankę utłuczonej soli z rozmarynem i skórką cytrynową i tym posoliłam.
Tak wyszły:

193.jpg

 

Załączniki

  • 193.jpg
    193.jpg
    40 KB · Wyświetleń: 3

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
dziunia @ 8 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1209182mam ceramiczną tarkę/mandolinę z Tchibo, ona ma 4 poziomy grubości i na niej kroiłam na 3
Mandoliną kroiłam na dwójce.
Wyszły super. Robiłam z klarowanym masłem.
Zdjęcie mam niestety tylko przed pieczeniem, ale się pięknie zrumieniły z wierzchu, a w środku były miękkie i aromatyczne.

ziemniaki_pieczone.jpg

Przed wstawieniem do piekarnika posypałam odrobiną świeżego posiekanego rozmarynu.
 

Załączniki

  • ziemniaki_pieczone.jpg
    ziemniaki_pieczone.jpg
    91.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator: