Chleb Emigrantow na zakwasie (bajaderka)

kamila

Moderator
Członek ekipy
Wrz 13, 2004
11,874
0
0
a to mój, pieczony w maszynie. Maszynowy nie ma niestety dziur
icon_sad.gif


89.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
z moich doswiadczen wynika, ze dziury sa tym lepsze im luzniejsze ciasto... potwierdzila to Bajaderka...
swoje tez robi chyba ta wysoka temperatura w piekarniku na samym poczatku i pieczenie bez foremki - foremka go jednak blokuje z 3 stron.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Nadeszla i pora na mnie. Wlasnie wstawilam zakwas, i wioeczorkiem czyli gdzies za 12 godzin zrobie druga czesc :mrgreen: Kurcze, boje sie troche. Napewno zrobie zdjecie po upieczeniu bo znajac moje umiejetnosci zakalec bedzie jakich malo :mrgreen: :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Paula, emigrant jest czasem psotny ale zakalec nigdy nie wychodzi
icon_smile.gif
Wydaje mi się, że on to uważa za zbyt banalne... woli np czarodziejsko zamienic sie w cegłę
icon_smile.gif
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
zrobilismy z polowy skladnikow i wlasnie cieplutki zjedlismy z maselkiem - pysia.

Mam jednak 2 pytania:

1) moj chleb byl troche zbity w srodku czy to mozliwe ze przez moja chlebowa make? Ja mialam taka z 6 ziarnami
icon_smile.gif
i jak zrobilam zaczyn a potem chlebek to wcale nie byl rzadki ani luzny ale ladna kula.

2) czy ze wzgledu an moja make powinnam dodac wiecej wody? A jak tgak to ile?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
albo mniej mąki
icon_smile.gif


ja też eksperymentowałam z mąką i czasem wychodził mi smaczny, ale taki zwarty, mulisty (nie wiem, jak to określić)


najlepszy wychodzi z bardzo ludzniego ciasta
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja zostawiam jak najdłużej w maszynie (albo w misce w cieplym miejscu) - az wypelni caly kubełek. a potem rosnie w durszlku w czasie kiedy nagrzewa sie piekarnik.

w poście z FAQ jest NA SAMYM POCZATKU opisana technika Bajaderki i MzM: http://cincin.cc/index.php?showtopic=635&p...er=asc&start=15
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
zrobilismy z polowy skladnikow i wlasnie cieplutki zjedlismy z maselkiem - pysia.

Mam jednak 2 pytania:

1) moj chleb byl troche zbity w srodku czy to mozliwe ze przez moja chlebowa make? Ja mialam taka z 6 ziarnami
icon_smile.gif
i jak zrobilam zaczyn a potem chlebek to wcale nie byl rzadki ani luzny ale ladna kula.

2) czy ze wzgledu an moja make powinnam dodac wiecej wody? A jak tgak to ile?
paula, na pewno nie byla to wina maki chlebowej
icon_smile.gif
W przepisie jest wlasnie maka chlebowa, wprawdzie bez ziaren ale to nie powinno miec takiego wielkiego znaczenia. Maka jest rozna, nawet ta sama z innej torebki moze byc bardziej sucha lub wilgotna.
Warto ostatnie pol szklanki dodawac juz po zamieszaniu ciasta, masz wtedy lepsza kontrole nad konsystencja i unikniesz koniecznosci dolewania plynow
icon_smile.gif
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
no to bede musiala widocznie tak zrobic- tak to jest jak nigdy, powtarazm nnigdy w zyciu chelba nie robilam :mrgreen:

ale i tak chce Aniu powiedziec ze chlebek jest pyszny i nawet ladnie wygladal jak na pierwszy raz( ze tez zdjecia nie zrobilam :dump: ) :mrgreen: Zadnych wulkanow, krowich plackow ani innych takich nie bylo , ale sliczny chlebus, Przemek stwierdzil ze nie tylko wyglada ale i smakuje jak chleb :lol: :lol: - ja mu na to - bo to mial byc chleb :rofl:

Nastepna proba gdzies w okolicy swiat :mrgreen:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ja zauwazylam, ze w Polsce sa inne maki.

Musialam dopracowywac proporcje na chalki i chleb piwny z miodem, bo z przepisow oryginalnych wychodzily skalki.

Ale i tak zjedli
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
czy ktos moglby mnie pokierowac do proporcji na emigranta z maszyny??

Grzebie i grzebie, ale szybciej w kure sie zmienie niz znajde chyba.

tak piekne widze na zdjeciach, ze lenistwo mnie ogarnelo razem ze wstretem wzgledem piekarnika.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kermidt w moim faq jest wszystko, czego potrzebujesz! W tym watku ale dwie strony wczesniej!

moim zdaniem najlepiej jest zrobić z CALEJ porcji ale na programie wyrabianie+ rośnięcie, a włączeniepoeczenia wtedy kiedy emigrant urośnie na całą foremkę (no, powiedzmy z 2 cm marginesem)
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
to niewiarygodne. :dump:

przeciez on z pieca wychodzi ooooogromny

co najmniej 2 razy taki jak kubelek.

a co mi tam
najwyzej bede zalana :cheers:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
emigrant od pierwszego razu wychodzi mi rewelacyjny i bez wpadek.

moze dlatego, ze wie, ze musi, albo go przestane robic.
rzady silnej reki czasem daja efekty.

wyrabia go maszyna w programie do ciasta drozdzowego
potem jest wyrzucony na niby stolnice posypana maka. Tam wcale nie rosnie tylko jest obtoczony, bo nature ma raczej kleista, i uformowany nieco. Tzn nastepuje maskowanie dziury po mieszdle i natychmiast wedruje na blache.
Tam rosnie, zgodnie z instrukcja Bajaderki, a potem chyc do pieca.

nie ma podwojnego wyrastania, nie ma sitek ni koszyczkow i nigdy nie zdarzylo sie zeby sie nie udal.

jesli chodzi o forme ten chlebek zawsze mnie bedzie zachwycal. Zawsze na pierwszym miejscu.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ja sie powinnam mocno puknac w glowe

emigrant wlasnie piszczy zeby go wyjac,

wyglada pieknie

a ja ciagle nie znam proporcji :roll:
ciagle w punkcie wyjscia :roll: jak to mozliwe?? wiosna??
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja sie powinnam mocno puknac w glowe

emigrant wlasnie piszczy zeby go wyjac,

wyglada pieknie

a ja ciagle nie znam proporcji :roll:
ciagle w punkcie wyjscia :roll: jak to mozliwe?? wiosna??
hm? nie rozumiem? skoro upeiklas, to jak to nei znasz proporcji?

a jak pieklas? Na ktorym programie?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ale tempo odpowiedzi

przepraszam

pieklam w programie podstawowym

ale juz wiecej nie bede
nie dorasta do piet temu z pieca