Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
AgusiaSz @ 17 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=415561a co mogę użyć zamiast koniaku do lukru?? (pewnie już było to pytanie, ale ten wątek jest tak długi, że tego nie znajdę
fiesgrins.gif
)
anbetung.gif
Inny alkohol lub cytrynę
fiesgrins.gif
 

beata65

Member
Paź 1, 2006
374
1
0
W niedzielę 6 ostatnich kawałeczków z namaszczeniem godnym tego świątecznego ciasta zostało zjedzonych. Właściwie słowo "zjedzone" tu nie pasuje, jest bowiem zbyt banalne. Krajanką można sie tylko delektować. Mąż patrzył na mnie proszącym wzrokiem, ale szybko zrozumiał,że takie pyszności można jeść tylko przy wyjątkowych okazjach, a więc żegnaj delicjo za rok...
wink.gif
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Ja dodawałam te masę - po prostu cienko ja wałkowałam - nie pamietam ile zużywałam na jedna porcje krajanki, ale raczej 200 niz 500
icon_smile.gif
masa jest słodka, więc kładłam cienką warstwę

Robiłam tez z masą własnego wyrobu i ta jest wg mnie smaczniejsza
icon_smile.gif
 

MMMK3

Member
Mar 30, 2007
418
0
0
Uf, właśnie skończyłam produkcje, czekam niecierpliwie aż wystygnie - pachnie zabójczo
lecker.gif

Bajaderko jedno pytanie odnośnie lukru - zrobiłam z połowy porcji, ale miałam problem z rozprowadzeniem na cieście - co mogłam zrobić nie tak? wymieszałam cukier puder z koniakiem wedle przepisu ...
A jaki Wy robicie lukier? poradźcie proszę.

Muszę przygotować puszki i chyba je okleję taśmą klejącą - to jedyny sposób który działa na moich łakomczuchow i na mnie samą
icon_redface.gif
Stosuję go zawsze przy pierniczkach świątecznych, warunek taki że taśma musi być gruba, mocna i zostawiać ślady ewentualnej zbrodni
rofl.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,388
3,674
113
Lukier robiłam zgodnie z przepisem i nie przypominam sobie, bym miała z nim jakieś kłopoty....
gruebel_2.gif

Chyba, że mi się trochę więcj koniaku do niego chlapnęło....
icon_wink.gif


Mam nadzieję, że tej krajanki nie robiłaś dziś na święta?
Ona nie jest tak trwała, jak zwykłe staropolskie pierniczki....
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Zrobiłam i ja. W smaku rewelacja, natomiast wygląda tragicznie.. masa marcepanowa półpłynna. w zasadzie już wypłynęła. ..
nie wiem co mogłam sknocić.. trzymałam się przepisu.
Pastę migdałową zrobiłam własnoręcznie..

Chcę upiec jeszcze raz, ale chcialabym żeby wyglądało tak apetycznie jak u bajaderki
icon_biggrin.gif

A ciasto cięzko się wałkowało, może dlatego że trochę długo się studziło..musiałam dodać drugie jajko żeby dało się wałkować.
Coś sknociłam, zmieniłam tylko proporcje cukru, można powiedzieć ze uzylam ilosci sladowych w stosunku do przepisu.
Ciasto jest ok, miękkie ale niewiele urosło.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
pozdrawiam
aga

edit. tak sie przygladam krajance bajaderki i poza jej oblednym wygladem to zastnawia mnie ten strasznie szeroki pasek z masa marcepanowa..
u mnie raczej cienka warstwa marepanowa wyszła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Ja sie chcialam zapytac czy nie jest ZA WCZESNIE aby wyprodukowac te wspaniala krajanke?

Mysle oczywiscie o nadchodzacych Swietach....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja w tamtym roku robiłam krajankę w połowie listopada i było ok.
Z silną wolą nie było problemu, chowa się puszkę głęboko do szafy i tak jakby jej nie było
icon_wink.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Aga, ciasto musi być wg. przepisu, jeśli dałaś mniej cukru do masy to wcalenie dziwię się, że popłyneła
icon_sad.gif

spróbuj trzymać się przepisu, ciasto nie jest wcale zasłodkie
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
kasha @ 13 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=621627Aga, ciasto musi być wg. przepisu, jeśli dałaś mniej cukru do masy to wcalenie dziwię się, że popłyneła
icon_sad.gif

spróbuj trzymać się przepisu, ciasto nie jest wcale zasłodkie
icon_lol.gif
Dzięki Kasha za odpowiedź! W tym tygodniu planuję powtórkę, będę kombinować bo niewiele już zostało... takie nieudane
icon_lol.gif

Dałam mniej cukru bo mieszałam z gotowym marcepanem.. a marcepan słodki jest bardzo..

Zastanawiam się jeszcze nad tym jaką konsystencję powinna mieć ta masa przed pieczeniem? Bo u mnie przypominała taki kogel-mogel, może trochę bardziej gęsta.
Pozdrawiam
wink.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Paulinka @ 13 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=621226Ja w tamtym roku robiłam krajankę w połowie listopada i było ok.
Z silną wolą nie było problemu, chowa się puszkę głęboko do szafy i tak jakby jej nie było
icon_wink.gif
Paulinko, jakto gleboko do szafy, a nie w chlodzie?

A moze na szafie w przedpokoju, gdzie nie mam kaloryfera mogloby byc?

Dreczy mnie ten problem, jak przechowywac krajanke, w przeciwnym wypadku juz ruszylabym do dziela
lecker.gif


PS: Silna wola musi byc! Ale czekam na te krajanke jak na zbawienie...!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: