Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,388
3,674
113
Margarete @ 5 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=633832Joanno, Boze od linijki?

to nie bedzie zadnego WYROWNYWANIA BRZEGOW????????
icon_mrgreen.gif
Wyrównywałam też od linijki!
icon_mrgreen.gif
zahnlos.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Upiekłam w piątek, dwie puszki mi wyszły z jednej porcji. Marcepan zrobiłam swój. Schowałam, a dzisiaj jedna puszka jest pusta. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?
gruebel_2.gif
 

Made

Member
Maj 17, 2007
415
0
0
imamcia @ 10 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=635703Upiekłam w piątek, dwie puszki mi wyszły z jednej porcji. Marcepan zrobiłam swój. Schowałam, a dzisiaj jedna puszka jest pusta. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?
gruebel_2.gif
Imamciu, to chyba jakieś podświadome przyciąganie
fiesgrins.gif
W niedzielę znajomi w ciągu 15, podkreślam 15 minut zjedli WSZYSTKO - robiłam z jednej porcji. Było nas 5 osób włącznie ze mną. Załapałam się na ostatni kawałek. Być może śpieszyli się, bo szliśmy do kina
icon_wink.gif
 

filifionka

Member
Kwi 29, 2007
18
0
0
napaliłam się na tą krajankę jak diabli
icon_mrgreen.gif
a wszystko to przez Was i Wasze zdjęcia
icon_wink.gif
pastę marcepanową zrobię sama bo u nas dostać gotową pastę graniczy z cudem
icon_sad.gif
mam pytanko zamiast tych przypraw każdej z osobna, można by dać przyprawę do piernika
dump.gif
tylko ile ? jak sobie pomyślę o tej krajance to dostaję ślinotoku
mniam.gif
lecker.gif
uwielbiam wszytko co zawiera marcepan
lecker.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
jA DAŁAM GOTOWĄ PRZYPRAWĘ DO PIERNIKÓW, JEDNO OPAKOWANIE, ALE ZA CHINY NIE POWIEM, ILE GRAM TEGO BYLO?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
W moich obydwu przyprawach korzennych jest 40 gr w paczce. Ale wydaje mi się że jest tego sporo więcej niż tych wszystkich łyżeczek przypraw w tym przepisie... dałabym pół paczki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0
A mi wyszedl lekki zakalec
icon_sad.gif

Na ciasto wylozylam najpierw powidla, potem mase marcepanowa. Zastanawiam sie czy to moglo byc powodem. Zrobilam jeszcze wersje orzechowa i tam polozylam najpierw mase, potem dzem. I nie ma zakalca. W jakiej kolejnosci kladziecie warstwy?
P.S. Ale poza tym, palce lizac
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,388
3,674
113
imamcia @ 11 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=636089jA DAŁAM GOTOWĄ PRZYPRAWĘ DO PIERNIKÓW, JEDNO OPAKOWANIE
Ja też dałam 1 opakowanie przyprawy Kamisa i jeszcze dodatkowo sypnęłam trochę ulubionych "korzeni". Wcale nie było za dużo.
icon_smile.gif


Ananke @ 11 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=636210A mi wyszedl lekki zakalec
icon_sad.gif

Na ciasto wylozylam najpierw powidla, potem mase marcepanowa. Zastanawiam sie czy to moglo byc powodem. W jakiej kolejnosci kladziecie warstwy?
Również kładę najpierw na spód powidła, bo mam domowe bardzo gęste "śliwki w czekoladzie" ( nawet je trochę ogrzewam przed smarowaniem), ale na szczęście jeszcze zakalca nie zaliczyłam.
Może za grubo posmarowałaś i za krótko piekłaś?

Jutro piekę następną porcję, bo z pierwszej już niewiele zostało.....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Imamciu - jak zrobiłaś marcepan, czy tak jak podaje Bajaderka ? czy jak? A ponadto pozdrawiam Cię.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Paulinko, pisałaś że zmnieszyłas ilość cukru w masie. Sama ją robiłaś (mieliłaś migdały?) czy taka gotowa, słodka o ktorej pisały gdzieś dziewczyny . Pytam bo mam zamiar sama mielić migdały (a też nie lubię za słodkiego)

Joanno ile czasu podsuszać te migdały i w jakiej temp. żeby ich nie przesuszyć?
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Witaj Frigg!
Nie mam czasu Kochana odezwać się do Ciebie.
Marcepan zrobiłam tak jak Bajaderka pisała. Cukier puder dawałam "na oko". Zrobiłam nie na szklanki, lecz miałam 20 dag migdałów i tak jak napisałam cukier sypałam na wyczucie. Mieliłam w malakserze. Jak dla mnie to to co chciałam mieć. Powidła miałam swoje domowe. Poczęstowałam dziewczyny w firmie i przepis poszedł wświat. Co prawda nie jesteśmy zakochani w piernikowym cieście, ale ta krajanka mi smakuje, chłopcom też podpasowała, szczególnie najmłodszy niejadek ją sobie upodobał. W sobotę robię nastepną porcję, bo wykorzystałam połowę marcepanu, a do świąt ta druga puszka pewnie nie doczeka. Dlatego polecam, zrób Frigg, i napisz, czy Ci smakowało. Acha, do pieczenia już nie dodawałam do marcepanu cukru, było w sam raz słodkie
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Aniks, żeby marcepan był zwarty i nie kleił się niestety trzeba dać tyle cukru pudru ile jest w przepisie. Robiłam swój, z przepisu Bajaderki, z mielonych migdałów. Za to jak już miksowałam go z mąką i żółtkami nie dałam dodatkowego cukru wcale, sok dałam wyłącznie z cytryny i sporo, ponadto do ciasta dałam tylko 1/2 szkl cukru, więcej orzechów. Powidła miałam kupne i słodkie, więc dałam mały słoiczek i rozrzedziłam go sokiem z cytryny. Lukru zrobiłam cieniutką warstewkę, tak tylko żeby ładnie wyglądało. I tyle
icon_smile.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Dzisiaj będę piekła, wydrukowałam przepis no i to brandy idę nabyć drogą kupna, to sobie potem łyknę, jak już ułożę te śliczne kawałeczki do pudełeczka i przemyślę schowek co bym go sama nie znalazła... Bo doooooopsko szybko rośnie na takiej pożywce. A ja KOCHAM piernikowe ciasta wszystkie. Trochę mniej marcepan, ale moje dzieci lubią.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Paulinko, dzięki
anbetung.gif
no właśnie mi chodziło o ten cukier w "II etapie" ale się niejasno wyraziłam. Powidła też mam kupne ale jeszcze ich nie próbowałam ale zapewne słodkie więc też zmniejszę ilość cukru w cieście.
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
Ja tez zrobilam i powiem szczerze, ze juz sie zatsanwiam nad jeszcze jedna porcja.

Tak jak Joanna zmniejszylam ilosc cukru: w ciescie o polowe, a do pasty migdalowej dodalam tylko 3 lyzki (moze dlatego byla taka miekka, czy za duzo zoltka?). Najpierw wykladalam na ciasto powidla i to wlasnie je winie z maly zakalec na srodku, ktory jednak w niczym nie przeszkadza
icon_biggrin.gif
Lukier zrobilam z Cointreau i swietnie pasuje. Radze wszystkim byc cierpliwym i kroic, tak jak pisze Bajderka, nastepnego dnia. Ja nie wytrzymalam, kroilam jeszcze troche cieple i sie rozjezdzalo. Dzisiaj juz jest ladnie zwiezle i kroiloby sie swietnie.

No i nie wyszlo mi tak ladnie jak wam ze te wszystkie warstwy sa idealnie rowne
icon_mrgreen.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
No, moja gotowa, ale nie dorównuje Waszym. Myślę, że smak jest rewelacyjny - bo podczas roboty....... no skosztowałam troszke wszystkich składników po kolei i były przepyszne. Mój placuszek nie urósł aż taki wielki - raczej niski. Masa marcepanowa była jak śmietana średnio gęsta - ale skleiłam i nie wyleciała. Natomiast z rozsmarowaniem na tej śmietanie powideł to juz był cyrk. Następnym razem ułożę odwrotnie i gęściejszą tą marcepankę strzelę. Pachnie w całej chałupie.Lukier jest zabójczy aaaalkoholoooowyyyyyy. Boski. Może jak bedzie ładna to zrobię jej sesje zdjęciową - ale ponoć musze poczekać do jutra bo ma zastygnąć - tak?
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Wcale nie czekałam dlugo, żeby zastygało - pokroiłam, pożarliśmy boczki i na pewno zrobię zaraz znowu JEST PYYYYYSZNE!!!!!! I zobaczcie:
03_05_2007_405.jpg
Mam dwie puszeczki (schowane)i jedną malutka (dla koleżanki na imieniny).
 

Załączniki

  • 03_05_2007_405.jpg
    03_05_2007_405.jpg
    2.4 MB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
z podwojnej porcji od razu to mi sie raczej nie uda?
Lyzki polamie, a nie zamieszam... Ale i tak bym chyba nie miala 2 blach.

Po produkcji marcepana mam pytania:
1/ Czy Wy tez sie tak nameczylyscie?
2/ mozna wszystko w malakserze razem z bialkiem robic?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Ker - z marcepanem to u mnie był cyrk - nigdy go nie robiłam nawet z gotowizny. Zrobiłam od podstaw - jest pyszny. Techniczna uwaga- rób w malakserze.
Tak, troche sie namęczyłam, ale to chyba wynikało z nieznajomości tematu... marcepanowego oczywiście.
I jeszcze jedno - cukru dałam mniej do ciasta i mniej do masy ( do niej to sypałam "na oko")
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: