chleb razowy na zakwasie

kacze

Member
Maj 13, 2007
86
0
0
Bardzo dziękuję, jutro pędzę do kuchni
icon_smile.gif

A wiesz może czemu mi kopułka w chlebie "odpękłą" od reszty. Co mogłam zrobić źle?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
prawodpodobnie byl za malo wyrosniety i pekl, zazwyczaj peka w sposob niekontrolowany i w dziwnych miejscach.
pekaniu zaobiega rowniez naciecie chleba. razowce jednak trudno naciac, bo sa za rzadkie. mozesz mu zrobic delikatnie kilka nakluc ostrym narzedziem.

bardzo mozliwe tez, ze powierzchnia chleba wyschla podczas wyrastania. chleb powinien byc lekko wilgotny i w czasie wyrastania bardzo szczelnie przykryty "naoliwiona" folia. kiedy na powierzchni zrobi sie skorupka, takie pekniecie z boku masz jak w banku.
 

studiowena

Member
Wrz 23, 2007
18
0
0
Tak a propo płaskich razowców, to czasami udaje się uzyskać jednak kopułkę. Mój zakwas z nowym rokiem pokazał, co potrafi
cook.gif

chleb1wq0.jpg

chlebxi4.jpg
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
sliczny!! brawo! ja jeszcze takiej pieknej kopulki w razowcach nie mialam
icon_wink.gif
 

studiowena

Member
Wrz 23, 2007
18
0
0
Przepis z pierwszej strony tego wątku,zakwas na mące żytniej pełnoziarnistej,dodane 3 szklanki pszennej 750 i 1szkl.żytniej pełnoziarnistej,reszta wg przepisu.
Dzisiaj piekłem jeszcze raz, tytułem próby dodałem 2 łyżki mąki słodowej,to tak rósł pod pokrywką że aż mu cała góra popękała.Dodaję jeszcze po małej szklance siemienia,słonecznika i pestek dyni (jak kto lubi)dla mnie w smaku bomba.Skórka cienka , po 2 dniach jeszcze chrupiąca , środek miękki,lekko wilgotny.
 

rogalik

Member
Lis 25, 2007
264
0
0
No, no, kolejna mistrzyni piekarnictwa!! gratuluję!! Dokładnie wg przepisu z tego wątku?
Ja teraz walczę z chlebem żytnim, zupełnie bez dodatku mąki pszennej tylko żytnia 720 i niewiele żytniej żarnowej. Rośnie powolutku, ale co z niego wyrośnie?!
 

gieno

Member
Gru 6, 2007
8
0
0
Również postanowiłem zrobić taki fajny chlebek.
Problem jednak, że mój nie jest jednak fajny, trochę za mało wyrósł, albo upadł, eee
W smaku nawet dało się zjeść i zjadłem pół bochenka, ale reszta idzie dla ptaszków.
Załączam zdjęcie jak nie powinien wyglądać chleb razowy
icon_biggrin.gif
(na zdjęciu tydzień po pieczeniu).
W niedzielę robię kolejne podejście.
 

Załączniki

  • Razowy.jpg
    Razowy.jpg
    210.8 KB · Wyświetleń: 0

beata-74

Member
Gru 31, 2007
98
0
0
Od tego chlebka zaczęłam ,jest to mój pierwszy a właściwie drugi bo pierwszy nie wyszedł jest baaardzo dobry niestety dodałam odrobinę drożdży bo pierwszy nie rósł . Jest pyszny wilgotny właśnie jem jeszcze ciepły z miodkiem.
 

rogalik

Member
Lis 25, 2007
264
0
0
Piekłam już kilka razy chleb razowy, wyłącznie z mąki żytniej. Wyrasta niewiele, raczej sie "rozpływa" w garnku. Jest zbity, z malutkimi otworami powietrznymi. Następnym razem wkleję zdjęcie. A wiadomomo, chciałoby się mieć z kopułką
icon_smile.gif

Czy taka już jest uroda razowców?
Czy zarabiać ciasto twardsze, czy z luźniejsze?