Chleb Emigrantow na zakwasie (bajaderka)

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja znam genialny sposób!







zjeść jeszcze ciepły :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no napisałam, zjeść jeszcze ciepły (świezy)
icon_smile.gif
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
a jak ktoś nie ma kamienia, a temp. pieczenia 245 (papier wytrzymuje chyba 22)0, to co? Posypałam mąka, ale tak się przypaliła, ze czuc w całym domu (no na chleb, to nie ma wpływu), ale moze są inne sposoby.


Jem tego emigranta i nie mogę się nadziwic, ze taki dobry, chrupiąca skórka itp.
 

Musia

Member
Lis 14, 2005
489
0
0
Czy mozna zastapic make chlebowa jakas inna, niestety ale u mnie jest ona nie dostepna
icon_sad.gif
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Musiu, Ty mieszkasz w Niemczech prawda?

Polecam make z tego mlyna :

http://www.adler-muehle.de/index2.html

Nie wiem, w jakiej czesci N. mieszkasz, moze gdzies w poblizu, ale jesli nie, to tez nie ma problemu, bo oni wysylaja wszedzie. Przesylka niezaleznie od ilosci - 4,5 €. Oplaca sie, wiec zamowic od razu wiecej i w wiekszych paczkach. Rachunek dostajesz wraz z maka i masz 2 tyg. na zaplacenie. Do mnie przesylka przychodzi przewaznie na 2 dzien.
Pod Mischmehl - masz m.in. chlebowa 700 i 1000. I w ogole duzo fajnych mak i ziarenek tam maja. Polecam serdecznie.
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Rano kajzerki a teraz pożarliśmy połowę pierwszego emigranta.Wyrabiałam w maszynie a piekłam w piekarniku.Bałam się tego cholernika ale wyszedł super.Polecam.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
A ja dziś wreszcie zrobiłam po dłuższej przerwie. Na nowym zakwasie (Mirabbelko - cmok!). I w garnku. I wyszedł pyszny. Tylko nierównomiernie dziurawy. :lol: No i miałam problem z jego rośnięciem w garnku i jak go piec, skoro nie mogę wsadzać garnka do nagrzanego piekarnika...
Może mi ktoś podpowie, co by następny był jeszcze lepszy?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
garnek umozliwia wlozenie chleba do zimnego piekarnika.

Wkladasz garnek przykryty razem z wyrosnietym chlebem do zimnego, nastawiasz piekarnik na zadana temperature i dopiero jak ja osiagnie, zdejmujesz pokrywe i od tego momentu liczysz czas pieczenia. Mozna tez zostawic pokrywe a odkryc chleb przed koncem pieczenia. Sprawdz, ktora metoda bardziej Ci odpowiada.

Ale pod zadnym pozorem nie wkladaj garnka do nagrzanego piekarnika !

cmok !
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
No dobrze, ale jak z rośnięciem chleba? Ma rosnąć (zamiast w formie) w już nawilżonym garnku? I czy garnkowi nie zaszkodzi, gdy będzie pewna przerwa między namaczaniem a wsadzeniem do piekarnika?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,360
1,442
113
No dobrze, ale jak z rośnięciem chleba? Ma rosnąć (zamiast w formie) w już nawilżonym garnku? I czy garnkowi nie zaszkodzi, gdy będzie pewna przerwa między namaczaniem a wsadzeniem do piekarnika?
Ja używając garnka wkładam do niego ciasto do ostatniego rośnięcia. Jak jest to chleb wg oryginalnego przepisu pieczony w keksówce, to wygarniam po prostu to ciasto do garnka, jeśli jest to chleb bochenkowy, to wkładam uformowany bochenek. Jak przyrośnie około 30-40% wsadzam do zimnego piekarnika i dalej tak, jak wyżej pisała Mirabelka. On jeszcze w piecu podrasta. Przerwa garnkowi nic, wg mnie, nie szkodzi.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Dzięki.
icon_smile.gif
 

roggie

Member
Lut 14, 2006
1,142
0
0
to mój pierwszy chleb zakwasowy
jestem w szoku, że można w domu upiec taki pyszny chleb - do tej pory wychodziły mi tylko ciasto-chleby

:anbetung: za ten przepis!!
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,360
1,442
113
Muszę się pochwalić :oops:
Pierwszy chleb, jaki próbowałam upiec, to był właśnie emigrant. I on jako jedyny w mojej karierze skończył marnie. :mrgreen: Po wielu miesiącach dziś odważyłam się powtórzyć próbę i wyszedł mi taki:

rne006cq4.jpg


rne010xp5.jpg


Robiłam z połowy porcji, zachowałam tylko ilość drożdży (2x1/4 łyżeczki). Wyrabiałam mikserem.
Piekłam go w żabkowym garnku. Wspaniały, to mało powiedziane.